
O maturitách na SZŠ v STVR
16. mája 2025
Bude dosť sestier?
21. mája 2025


Stredná zdravotnícka škola v Prievidzi (www.szspd.sk) v spolupráci so Střední zdravotnickou školou a vyšší odbornou školou zdravotnickou Zlín (www.szszlin.cz) úspešne realizovali v období od 28. októbra 2024 do 28. apríla 2025 spoločný projekt, ktorý bol podporený Medzinárodným vyšehradským fondom (www.visegradfund.org) v celkovej výške 9 600 EUR.
Hlavným cieľom projektu bolo prepojiť činnosť školských parlamentov oboch škôl, podporiť aktívne občianstvo mladých ľudí, rozvíjať dobrovoľníctvo a zvýšiť povedomie o fungovaní zdravotníckych inštitúcií a verejnej politiky na Slovensku a v Českej republike. Projekt niesol symbolický názov: „Zdravotnícke povolanie poslaním – vplyv aktívneho občianstva na zdravotnícke povolanie.“
Aktivity a priebeh projektu
Do projektu sa zapojilo 9 žiakov a 3 pedagógovia z každej školy. Počas šiestich mesiacov absolvovali dve mobility a osem online stretnutí, ktorých témy sa zameriavali na občiansku spoločnosť, účasť mladých na tvorbe verejnej politiky, zdravotníctvo, zdravý životný štýl a dobrovoľníctvo.
Prvá mobilita sa konala v novembri 2024 na Slovensku. Účastníci navštívili tri rôzne typy nemocníc – regionálnu (NsP v Prievidzi so sídlom v Bojniciach), štátnu (Fakultná nemocnica Trenčín) a súkromnú (Nemocnica Bory v Bratislave), kde získali prehľad o rozdieloch v ich riadení, kompetenciách a možnostiach zapojenia dobrovoľníkov do praxe. V priestoroch Trenčianskeho samosprávneho kraja diskutovali s odborníkmi o kompetenciách samosprávy v oblasti zdravotníctva. V Bratislave si prezreli hlavné dominanty mesta – Bratislavský hrad a budovu NR SR, kde prebehla diskusia o význame participácie mládeže vo verejnom živote.
Druhá mobilita sa uskutočnila v marci 2025 v Zlíne. Žiaci navštívili Krajskú nemocnicu Tomáše Bati, kde sa oboznámili s jej riadením a aktuálnymi výzvami v zdravotníctve. Významnou súčasťou bola aj odborná prednáška o paliatívnej starostlivosti v Českej republike. V spolupráci s Českým červeným krížom sa venovali téme dobrovoľníctva a v sídle Zlínskeho kraja získali prehľad o fungovaní regionálnej samosprávy. Program vyvrcholil odbornou exkurziou na transplantačnom oddelení FN Motol v Prahe, kde sa oboznámili s procesom transplantácie pľúc a životnými príbehmi pacientov. Záver mobility patril diskusii o historickom a súčasnom význame verejných inštitúcií počas návštevy Pražského hradu a Katedrály sv. Víta.
Výstupy a prínos projektu
Projekt priniesol množstvo hodnotných výstupov. Žiaci si výrazne posilnili občianske a sociálne kompetencie, rozšírili povedomie o fungovaní verejných inštitúcií a zdravotníckych systémov v oboch krajinách a prehĺbili svoje chápanie dôležitosti občianskej angažovanosti. Veľký dôraz bol kladený na podporu dobrovoľníckych aktivít, ktoré rozvíjajú zodpovednosť, empatiu a ochotu zapájať sa do verejného života. Okrem odborného rastu projekt umožnil nadviazanie nových priateľstiev a kontaktov, čím vznikol pevný základ pre ďalšiu spoluprácu medzi školami.
Tento projekt je dôkazom, že prepájanie vzdelávania, občianskej angažovanosti a medzinárodnej spolupráce má zmysel a priamy dopad na osobnostný i profesijný rozvoj mladých ľudí.
Poďakovanie
Úprimne ďakujeme Medzinárodnému vyšehradskému fondu za finančnú podporu a dôveru pri realizácii projektu. Poďakovanie patrí aj nášmu partnerovi – Střední zdravotnickej škole a vyššej odbornej škole zdravotnickej Zlín – za aktívnu spoluprácu a výnimočnú atmosféru počas celého projektu. Ďakujeme tiež všetkým žiakom, pedagógom, zdravotníckym zariadeniam a inštitúciám, vrátane nášho zriaďovateľa – Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktoré nás podporili, prijali a obohatili o cenné skúsenosti.
Veríme, že spolupráca bude pokračovať aj v budúcnosti – v prospech ďalších generácií zdravotníkov.
Koordinátorka projektu, SZŠ Prievidza











