
MZ SR chce vrátiť lesk SZŠ
14. januára 201320. marca sa v Trnave uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie ďalšieho ročníka súťaže Žurnálový stetoskop. Táto celoslovenská súťaž časopisov SZŠ má už za sebou 8 ročníkov – 16 rokov (usporadúva sa každý druhý rok). Ostatným víťazom sa stala trenčianska Cellula, pred lučenským Bacilom, trnavským Pulzom a popradským Fonendoskopom. Cenu za grafiku si odniesli Lučenčania.
Slávnostného vyhodnotenia výsledkov sa zúčastnilo 8 z desiatich prihlásených škôl v priestoroch SZŠ Trnava. Vybraná odborná porota zhodnotila úroveň poslaných časopisov. Ku každému časopisu sa osobite vyjadrila a zdôvodnila svoje stanovisko. Členov poroty tvorili skúsení a erudovaní žurnalisti, ktorí ochotne a vyčerpávajúco odpovedali na otázky súťažiacich. Všetky zúčastnené školy si mohli ostatné časopisy pozrieť aj zobrať na ukážku. Vy máte možnosť si pozrieť aspoň ostatné čísla v ich elektronickej podobe. O dva roky v Trenčíne je tu šanca opäť pre všetkých.
Hodnotenie školských časopisov
Každý časopis či noviny sú určené pre určitú klientelu. Podľa nej sa aj tvorí obsah. Školský časopis nie je predurčený k tomu, aby ho čítali masy nezainteresovaných, slúži ako indikátor vnútorného diania na školách. Preto je tvorený študentmi a určený je pre študentov. A keď sa v jednotlivých príspevkoch objavia aj pedagógovia (pozitívne či negatívne) je to len na prospech. Pretože školský časopis je vynikajúcim marketingovým nástrojom pre vedenie školy a prílišná cenzúra dokáže potenciálnych záujemcov o štúdium odradiť.
Aby bol školský časopis úspešný, musí spĺňať požadované kritériá po stránke grafickej i obsahovej, ako je tomu pri ostatnej periodickej tlači. Aj keď nemožno hodnotiť čistotu novinárskych žánrov, mnohé články sú na veľmi dobrej úrovni. Žiaľ, niekde zaúradoval i novinársky škriatok. Vysoko vyzdvihujeme snahu študentov, ich zapálenie pre správnu vec i obetavosť pedagógov, ktorí sú hybnou silou každého projektu.
Veríme, že študenti – členovia redakčných rád naše pripomienky budú brať ako snahu pomôcť, nie bezdôvodne kritizovať. Najmä vysoko odborné pripomienky šéfredaktora Trnavského hlasu Gabriela Kopúnka po stránke grafickej úpravy časopisov, určite padnú na úrodnú pôdu a pomôžu pri zdokonaľovaní časopisov. Veď každá škola sa chce pochváliť čo najlepším produktom.
GRAFIKA – všeobecne:
. titulná strana musí byť živá (nie budovy, stromy, pomníky ap.)
. musí upútať
. ľudia na fotografiách sa majú pozerať na čitateľa (nie stáť chrbtami)
. neumiestňovať zbytočné postavičky
. skupinová fotografia nemá byť v malej mierke
. vyhýbať sa nevýrazným titulkom
. nezáleží na formáte časopisu, menší formát môže byť niekedy výhodou
. kvalitný papier nie je všetko
. okrem základných atribútov by nemala chýbať tiráž
Písomné hodnotenie jednotlivých školských časopisov
CELLULA – SZŠ Trenčín
Na školskom časopise je vidieť vývoj. Aj keď má určité grafické nedostatky, hodnotíme ho ako najlepší. Po stránke obsahovej je zaujímavý, plný najnovších aktualít, úsmevných i vážnych postrehov (Imatrikulácia v retro štýle, Tá naša stužková, Kauza internát). Redaktori využívajú rozhovory, úvahy, glosy, fejtóny, reportáže, fotoreportáže, spravodajstvo. Nechýbajú odborné témy (Prvá pomoc, Praxujeme), šport (Draci a dračice zo zdravotky), výrazne ho obohacuje aj vlastná tvorba študentov (Pohľad z okna, Cena ruže a i.), Filmotéka či ankety.
Z hľadiska grafického hodnotenia od Gabriela Kopúnka niekoľko postrehov:
Z dodaných školských časopisov na hodnotenie je vidieť, že aj keď šéfredaktorka pozíciu grafika prepustila mladšej spolužiačke, grafike to neuškodilo, skôr naopak. Treba však upozorniť na určité grafické neduhy. Ak sú farbou vyplnené pagíny, text v nich sa nesmie dotýkať okraja – v tomto vašom prípade deliacej linky. V redakcii by ste sa mali zjednotiť v tom, či budete používať len patkové písmo. Ak ho používate v texte, mali by ste ho používať aj v titulkoch. Výnimku môžu tvoriť výrazné titulky, ktoré ste použili na stranách 34 – 35, č. 1 – 2, roč. 2011 – 2012. Titulky rôzneho druhu a rezu písma znehodnocujú výsledný grafický efekt. Vysoko hodnotím implementovania grafického a výtvarného videnia zodpovedného človeka do výsledného produktu. Ale pripomínam – ak už na fotografie použijete rámik, mal by byť rovnaký na všetkých fotkách v časopise, ak mienite zaoblovať rohy fotografií, tak na všetkých.
BACILUS – SZŠ Lučenec
Školský časopis je zo všetkých dodaných časopisov na hodnotenie graficky najčistejší. Je vidieť, že prechádza vývojom. Už zo samotných fotografií vychádza život plný emócií. Články sú zaujímavé, ladené veselo i vážne, nechýba kritický podtón (Aj tak sme stále frajeri…, Večer, na ktorý sa nezabúda), výrazné reportáže (V Taliansku to bolo super…), šport (Novohradské hry v atletike), vlastná tvorba študentov (Čo je to láska, Srdce a i.), nechýbajú ani rubriky pre oddych a vtipparádu. Redaktori využívajú fejtóny, glosy, spravodajstvo, odborné témy i rozhovory.
Gabriel Kopúnek vyzdvihuje čisté a úhľadné písmo, väčšie fotografie a v niektorých prípadoch ako plus veľké fotografie, no malým písmom v časopise december 2011 je to krok späť. Odporúča vrátiť sa k pôvodnej veľkosti písma, nie však k rezu a typu písma
PULZ – SZŠ Trnava
Aj keď menší formát môže byť niekedy výhodou, netýka sa to tohto časopisu. Na malú plochu sa redakcia snaží vtesnať čo najviac informácií, no napríklad na titulných stranách nie sú dominantné. Škoda, že sme na hodnotenie nedostali posledné číslo, pretože kým jún 2010 má titulnú stranu v pohode, december 2010 a apríl 2011 nie – fotografie sú neproporčné. Podľa Gabriela Kopúnka je to tým, že kvalitného grafika nahradil menej skúsený. Ďalšouchybou titulky – tá má byť dominantná, sú tituly rovnakej farby ak fotografie, čím splývajú (apríl 2011) a nevhodne je zvolená veľkosť písma titulov i rezy písma. Na malom formáte je veľa fotografií, niektoré z nich sú neproporčné, zbytočne plytvajú priestorom, iné články sa snažia natlačiť na jednu stranu, čo potom budí chaotický dojem. Nedostatok textu je nahrádzaný zväčšovaním obrázkov, čím sa znehodnocuje ich kvalita. Časopisu by prospelo, keby redakcia využívala dvojstĺpcovú grafiku, pričom môže byť jeden stĺpec užší na strohé informácie a širší na dominantné články. Ale klobúk dolu! Výroba jedného čísla totiž vyžaduje priveľa manuálnej práce, žiaľ, kvalita výsledného produktu nie je úmerná tomuto úsiliu.
Po stránke obsahovej č. 2 roč. 3 – jún 2010 je nápaditý, s veľmi dobrými reportážami a fotoreportážami (Športovkyňa roka, Exkurzia v Národnom rehabilitačnom centre – Kováčová), č. 2 roč. 3 – december 2010 glosy, fejtóny (VIP iba pre žiakov – bez označenia strán), č. 1 roč. 4 – apríl 2011 spravodajstvo, aforizmy, úvahy, hudba, vlastná tvorba študentov.
FONEDOSKOP – SZŠ Poprad
Plusom školského časopisu je plnofarebnosť (aj keď by mali používať a striedať 3, maximálne 4 farby titulov). Prekážkou nie je, že je tlačený iba na obyčajnom papieri. Prínosom sú ilustrácie.
Po obsahovej stránke okrem reportáží a spravodajstva zo života školy (Imatrikulácia, Hospic Citadela), odborné témy (Stop fajčeniu, Inteligencia vrodená alebo získaná, Keď učenie nejde). Čitateľa určite zaujmú reportáže zo zahraničia (Ahoj, Taliansko, Ahoj, Turecko), aj keď nie sú pre časopis dominantné a fotografia na titulnej strane pôsobí neprirodzene a umelo. Prínosom sú reportáže z okolia školy (Kežmarok), exkurzie str. 4 -5 jar – leto 2011, vlastná tvorba študentov, literárno – jazykové okienko i jazykové okienko. Zaujme Zumba, Sebaobrana i História Tatranského pohára v ľadovom hokeji.
Po grafickej stránke veľkým nedostatkom sú fotografie plné ľudí bez textov. Titulnú stranu znehodnocujú vsunuté vždy po dve fotografie malého formátu – nič nehovoriace, vytrhnuté z kontextu, v čísle jeseň – zima 2011 nevhodne pôsobia ľudia otočení chrbtami. Gabriel Kopúnek zdôrazňuje, že časopis upúta titulkom a fotografiou. Prínosom sú ilustrácie. Tu vidieť snahu po modernom zalamovaní strán, no veľkou chybou je nejednotnosť veľkosti titulkov, fondu písma titulkov a rez písma. Text titulkov sa tlačí na seba – je tu nedodržiavanie medzier vo viacriadkovom titulku medzi jednotlivými riadkami : jeseň –zima 2011, str. 14-15, nevhodný rez písma, zbytočne veľké medzery na str. 14, na str. 15 nevhodný rez písma a žiadne medzery. Odporúča zjednotenie používania jedného druhu písma, keď už redakcia používa z toho druhu rôzne rezy písma. V žiadnom prípade neničiť fotografie rámčekmi a oblúkmi. Fotografia nesmie vyčnievať mimo stĺpca, pokiaľ to nie je plánovaný výrez. Ďalej upozorňuje, že titulok môže mať len jednu farbu – ak už používate pagíny, tak musia byť na všetkých stranách a neseknuté. Taktiež je treba zjednotiť počty a šírku stĺpcov.
HODNOTILI – PaedDr. Eva Kopúnková, pedagogička, spisovateľka Gabriel Kopúnek, šéfredaktor Trnavský hlas
Úroveň hodnotených časopisov príjemne prekvapila, jednak po obsahovej ale najmä po grafickej stránke. Niektoré časopisy boli tlačené na veľmi kvalitnom papieri, čo však nie je zárukou aj kvalitného obsahu. Vidieť, že študenti pri tvorbe časopisov využívajú grafické programy, vedia pracovať s fotografiami, niekedy však zbytočne „ulietavajú“ na mnohých typoch písma, ozdobách či rámčekoch, čo prispieva k chaosu a neprehľadnosti.
Fonendoskop – Časopis vyčnieva z radu ilustráciami, ktoré mu pridávaj na estetickosti. Spomedzi hodnotených časopisov má najjasnejšiu koncepciu a najviac sa podobá na „časopis“ v pravom zmysle slova. Nechýba v ňom tiráž, paginy, označenie ročníka či editoriál. Samozrejme, grafika nie je dokonalá, časopis používa rôzne spôsoby na označenie autorov textov, na niektorých stranách paginy chýbajú, chýbajú popisky pod fotografiami, z ktorých by bolo jasné nie len kto je na fotke ale aj kto je jej autorom.
Paradoxne, najväčšou slabinou inak zaujímavého časopisu je titulná strana. Hlavička s avízami je viac menej v poriadku, horšia je však centrálna časť titulky, kde chýba dominantný pútavý text a s ním súvisiaca fotografia. Nerozumiem ani dvom malým fotkám bez popisu.
Obsahovo je časopis pestrý, prináša reportáže, postrehy študentov, vlastnú tvorbu aj športové strany. Prínosné sú odborné témy či jazykovo-literárne okienko.
Cellula – Časopisu pridáva na zaujímavosti kvalitný papier, spracovanie titulnej strany považujem za najlepšie spomedzi všetkých časopisov. Vidieť snahu o prácu s grafikou, koláž na zadnej strane čísla 1 – 2 šk. rok 2011/2012 však medzi vydarené nepatrí (dievčatá v pozadí sa vznášajú nad zábradlím, pánovi vpredu niekto urezal prsty a nerozumiem ani mužom na streche). Milé sú fotoreportáže aj koláže fotografií vo vnútri časopisu, zaujímavé sú aj komiksové bublinky.
Výber tém je pútavý, páči sa mi, že časopis nezabúda že vychádza na zdravotníckej škole a dosť veľký priestor venuje odborným témam. Najväčšie plus po obsahovej stránke sú však spravodajsky spracované aktuálne témy, ktoré sa priamo týkajú žiakov (viď. Kauza internát v čísle 1-2, 2011/2012).
Poznámka: Internet nie je zdroj, zdrojom je vždy konkrétna webová stránka, fotograf či tlačová agentúra.
BACILUS
Časopis je tematicky bohatý a život v škole mapuje naozaj dopodrobna. Výborný nápad je rozhovor so školníkom (jún 10), časopisu nechýba vtip, nadhľad ani snaha o marketingovú podporu (viď kupón na zľavu do školského bufetu).
S menším formátom časopisu treba pracovať opatrne, platí tu pravidlo, že menej je niekedy viac. Vidieť, že časopis prešiel grafickou zmenou. Kým číslo z júna 2010 je graficky „rozhárané“ (zaoblené a šikmé titulky, množstvo farieb a typov písma), striedmejšia grafika z decembra 2011 časopisu prospela. Titulná strana však zostala preplnená, nie je jasné, čo je top téma čísla.
Pulz – Časopis najviac boduje svojou VIP rubrikou, v ktorej dostávajú priestor žiaci školy. Napriek anonymite príspevky nestratili úroveň, rubrika je interaktívna a zaujímavá, v školskom časopise má určite svoje miesto. Dobrý nápad je ulievací kupón aj rubrika venovaná trnavskému Spartaku. V časopise vidieť snahu o priblíženie sa k študentom, časopis sa snaží mapovať ich život a problémy, čo sa mu aj dosť dobre darí.
Po grafickej stránke je časopis pomerne nesúrodý, na škodu sú aj nečitateľné fotografie na čiernobielych stranách. Pri čiernobielej tlači treba venovať viac času grafickej úprave fotografií, fotografie musia byť naozaj kvalitné, dobre odfotené a je potrebné ich zosvetliť, aby sa z tvárí nestali čierne machule.
HODNOTILA – Mgr. Lenka Štepáneková, zástupkyňa šéfredaktorky MY Trnavských novín